Metal lazer kesim makinesinde kesilen parçanın yanması sorunu nasıl çözülür?

Metal lazer kesim makinesinde kesilen parçanın yanması sorunu nasıl çözülür?

Kasım 15, 2021 FİBER LAZER HABERLER 0

Metal lazer kesim makinesinde kesilen parçanın yanması sorunu nasıl çözülür?

Metal Lazer kesim işlemi, sac parça işlenirken çok fazla ısı üretir, ısı zamanla yayılmaz ve yanan kenar olgusuna neden olur. Metal lazer kesim makinesinin işlenmesinde, deliğin dışı soğutulabilir, ancak küçük deliğin tek deliğin içindeki kısmı daha az ısı yayılabilir alana sahiptir ve ısı aşırı yanma, cüruf vb. Ayrıca kalın levha kesiminde malzeme yüzeyinde biriken erimiş metal ve perforasyon sırasında oluşan ısı birikimi yardımcı hava akışını bozacak ve ısı girdisi fazla olacak ve bu da kenarın yanmasına neden olacaktır.

Peki yanma ve cüruf sorunu nasıl çözülür?

Karbon çeliğinde küçük deliğin lazerle kesilmesi sırasında aşırı yanmanın çözümü: Yardımcı gaz olarak oksijenle karbon çeliği kesiminde, sorunu çözmenin anahtarı oksidasyon reaksiyon ısısının oluşumunun nasıl bastırılacağıdır. Perforasyon sırasında yardımcı oksijen ile kesilebilir ve yardımcı havaya veya nitrojene gecikmeli geçiş yapılabilir.

Düşük frekanslı ve yüksek tepe çıkış gücüne sahip darbeli kesme koşulu, ısı çıkışını azaltabilir ve kesme koşulunu optimize edebilir. Durumu tek darbeli lazer ışını olarak ayarlamak, yüksek enerji yoğunluğunun yüksek tepe çıkışı ve düşük frekans koşulu, delme işlemi sırasında malzemenin yüzeyinde erimiş metal birikimini azaltabilir ve ısı çıkışını azaltabilir.

Alüminyum alaşımı ve paslanmaz çeliğin lazerle kesilmesinin çözümü: Bu tür malzemelerin işlenmesinde kullanılan yardımcı gaz, kesim sırasında yanmayan nitrojendir. Bununla birlikte, gözenek içindeki malzemenin yüksek sıcaklığı nedeniyle, iç kısımda cüruf oluşumu olgusu daha sık olacaktır.

Bu sorunun çözümü, yardımcı gazın basıncını arttırmak ve durumu, yüksek tepe çıkışı ve düşük frekansın darbe koşulu olarak ayarlamaktır.

Yardımcı gaz havada kullanıldığında aşırı yanmaz, ancak altta cüruf görünmesi kolaydır. Koşulları yüksek yardımcı gaz basıncı, yüksek tepe çıkışı, düşük frekanslı darbe koşulu olarak ayarlamak gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?