Fiber lazer kesim makinesi kesme etkisini etkileyen faktörler

Fiber lazer kesim makinesi kesme etkisini etkileyen faktörler

Aralık 10, 2022 FİBER LAZER HABERLER 0

Fiber lazer kesim makinesi kesme etkisini etkileyen faktörler

metal kesen lazer
uygulamalar

Fiber lazer kesim makinesi, bir ışık kaynağı olarak bir fiber lazer jeneratörü kullanan bir ekipmantır. Bu makineyi sac kesmek için kullanırken, kesme etkisini etkileyen birçok faktör vardır. İşte faktörler.

İlk olarak, fiber lazer kesici kalitesini doğrudan etkileyen ayarlanabilir parametreler aşağıdaki gibidir.

1. hız

2. hızlandırılmış hız

3. maksimum kesme gücü

4. yardımcı gaz basıncı ve saflığı

5. nozul çapı.

Makine kesme etkisini etkileyen diğer faktörler aşağıdaki gibidir.

1. malzeme türü

2. kalınlık

3. plakanın stabilitesi

4 kesme desenlerinin karmaşıklığı

Kesim kalitesini etkileyen bazı detaylı faktörler.

1. Odaklanma konumu kesme kalitesi üzerinde etkilidir. Odak en iyi konumda olduğunda, verimlilik en yüksek değerdedir ve bu da aşağıdakileri içerir: yüksek kesme hızı, düşük yardımcı basınç ve yüksek stabilite. Genel olarak, ışının odağı plakanın üst ve alt yüzeyleri arasındadır. Meme ve iş parçası yüzeyi arasındaki mesafe yaklaşık 1 mm ila 1,5 mm’dir. Bu durumda, makine yüksek kesme kalitesine sahip olacaktır.

2. Yardımcı gaz ve basınç aynı zamanda fiber lazer kesim makinesinin kesme kalitesini de etkiler. Sac kesmek için yardımcı gaz kullanılması gereklidir. Yardımcı gaz, kesme kafasındaki kirlenmeyi önleyen optik parçaları koruyabilir. Karbon çeliği esas olarak oksijen ile kesilir. Oksitlenmemiş kesim yüzeyini sağlamak için genellikle paslanmaz çeliği kesmek için yüksek basınçlı azot kullanırız. Kesme grafikleri karmaşıksa, ısıdan etkilenen alan, karbon çeliği veya paslanmaz çelik olsun, yanma açısı durumunda kolayca kesilebilir, azotu kesmeye çalışın.

Hava basıncının büyüklüğü de çok önemli bir faktördür. Yüksek hız ile ince sac kesilirken, kalın metal sac kesmek için düşük basınç kullanılırken kesmek için yüksek basınçlı gaz kullanmak daha iyidir. Uygulama, yardımcı gaz oksijen olduğunda, saflığının kesme kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Azot saflığı ayrıca kesme kalitesini de etkiler. Azot gazı içindeki oksijen içeriği yüzey oksidasyonuna yol açacaktır.

İşte gaz seviyesini gösteren bir form.

gaz seviyesi

gaz saflığı (%)

oksijen içeriği (ppm)

su içeriği (ppm)

Kesim bölümünün kalitesi

2.8

≥99.8

≤500

≤20

oksidasyon yok, sarı bölüm

3.5

≥99.95

≤100

≤10

oksidasyon yok, parlaklık yok

4.5

≥99.995

≤10

≤5

oksidasyon yok, parlak bölüm

5.0

≥99.999

≤3

≤5

oksidasyon yok, parlak bölüm

Tavsiye edilen oksijen basınç aralığı: 0.5-1.0MPA

Tavsiye edilen nitrojen basınç aralığı: 1.0-2.0MPA (1.4MPA’nın üzerinde kesim hızı önemli ölçüde artabilir).

3. Meme çapı ayrıca fiber lazer kesicinin kesme kalitesini de etkiler. Meme çapı daha büyük olduğunda, odak merceklerinin nispi koruması daha kötüdür. Ampirik olarak, 1,2 mm-1,5 mm çapında meme ile karbon çeliği kesmek için oksijen kullanmak daha iyidir. Azot kullanıldığında, paslanmaz çeliği kesmek için 0.8mm-1.2mm çaplı meme kullanmak daha iyidir ve meme ile plaka arasındaki mesafe 1.0-1.5 mm arasında kontrol edilir. Bu durumda, kesme etkisi daha iyidir.

4. Lazer ışığının stabilitesi de kesme kalitesini etkiler. Makineyi çalıştırdığınızda, kesme kalitesi en iyiye ulaşmayacak, bir dakikadan daha fazla kesmemiz gerekiyor, daha sonra fiber lazer kesim makinesinin kesme etkisi sabit olacaktır.

Bunlar, fiber lazer kesim makinesinin kesme kalitesini etkileyen faktörlerdir. Makinemiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, en kısa sürede bizimle iletişime geçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?